Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. II OSK 1424/22
W ramach oceny legalności realizacji obiektu budowlanego, istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego, bez wcześniejszej zmiany pozwolenia na budowę, stanowi naruszenie art. 36a ust. 5 prawa budowlanego i może skutkować koniecznością wydania decyzji nakładającej obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. K., B. W. i M.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 lutego 2022 r. sygn. akt II SA/Lu 896/21 w sprawie ze skargi B. K., B.W. i M. K. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 6 września 2021 r. nr [...] w przedmiocie sporządzenia projektu budowlanego zamiennego i nakazania wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, wyrokiem z dnia 10 lutego 2022 r., sygn. akt II SA/Lu 896/21, oddalił skargę B. K., B. W. i M. K. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 6 września 2021 r. nr [...] w przedmiocie sporządzenia projektu budowlanego zamiennego i nakazania wykonania określonych robót budowlanych.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Puławach wszczął na wniosek A. i J. B. postępowanie administracyjne w sprawie legalności budynku mieszkalnego jednorodzinnego zlokalizowanego na działce nr [...] położonej przy ul. [...] w [...]. W trakcie oględzin pracownicy organu stwierdzili, że znajdujący się na tej działce budynek mieszkalny murowany z bloczków betonu komórkowego z dachem kopertowym o konstrukcji drewnianej pokrytym blachodachówką posiada wymiary 9,08 m x 8,80 m. Jest to budynek trzykondygnacyjny o dwóch kondygnacjach naziemnych, usytuowany w odległości od 2,75 m do 2,90 m od granicy z działką sąsiednią nr [...], stanowiącą własność A. i J. B., o ok. 3,65 m od granicy z działką nr [...] i 11,70 m od krawędzi drogi - ulicy [...]. Poziom zero budynku mierzony od poziomu terenu wynosi 1,71 m, a wysokość budynku mierzona od poziomu terenu do okapu dachu wynosi 8,10 m. Okap wraz z rynną od strony działki nr [...] został wypuszczony poza lico ściany ok. 40 cm. W ścianie bocznej budynku, od strony działki nr [...] w pomieszczeniach garażu i składu opału w piwnicy znajdują się dwa otwory okienne o wymiarach 86 cm x 58 cm. Ściany zewnętrzne budynku są warstwowe o grubości ok. 53 cm (bloczki + ocieplenie styropianem). B. K. okazała wydaną z upoważnienia Naczelnika Miasta przez Kierownika Wydziału Gospodarki Terenowej Urzędu Miejskiego w Puławach decyzję z 21 sierpnia 1980 r., znak: [...], udzielającą T. K. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego murowanego wolnostojącego. Oświadczyła do protokołu oględzin, że budowa przedmiotowego budynku została zakończona w kwietniu 1989 r. i od tego czasu budynek jest użytkowany w stanie niezmienionym, zaś poza robotami konserwacyjnymi dokonała w maju 2015 r. wymiany pokrycia dachowego z eternitu na blachodachówkę bez zmiany konstrukcji dachu, dokonując zgłoszenia w Starostwie Powiatowym w Puławach. Ponadto oświadczyła, że w 1997 r. ściany zewnętrzne budynku zostały ocieplone styropianem i wymieniono stolarkę okienną bez zmiany wymiarów okien. Biorący udział w oględzinach A. i J. B. oświadczyli do protokołu z tej czynności, że przy wymianie pokrycia dachowego nastąpiła zmiana konstrukcji dachu - wydłużono okap dachu poza lico muru.