Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. I OSK 309/23

Brak jakichkolwiek działań organu podejmowanych w celu dokonania czynności nie jest tożsamy z sytuacją, w której organ podejmuje starania mające na celu dokonanie czynności, ale brak oczekiwanego efektu wynika z obiektywnych przeszkód. Bezczynność można przypisać organowi tylko w sytuacji, gdy nie podejmuje on żadnych działań.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: NSA Elżbieta Kremer (spr.) del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant: asystent sędziego Marek Szwed-Lipiński po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 6 października 2022 r. sygn. akt II SAB/Lu 53/22 w sprawie ze skargi Z. W. na bezczynność Wójta Gminy Niemce w przedmiocie wykonania decyzji w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 października 2022 r. sygn. akt II SAB/Lu 53/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Z. W. na bezczynność Wójta Gminy Niemce w przedmiocie wykonania decyzji w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Pismem z dnia 16 marca 2022 r. skarżący wniósł skargę na bezczynność Wójta Gminy Niemce w sprawie wykonania decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 6 maja 2020 r. Skarżący wskazał, że organ nie wykonał obowiązku świadczenia usług specjalistycznych opiekuńczych do czego był wielokrotnie wzywany, a które to usługi były od początku opłacane.

W odpowiedzi na skargę Wójt Gminy Niemce wskazał, że decyzją z dnia 10 lutego 2021 r. przyznał skarżącemu częściowo odpłatne specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi w terminie od 16 lutego 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. Od powyższej decyzji skarżący nie wniósł odwołania. Celem realizacji decyzji do skarżącego została skierowana opiekunka, która mimo kilku prób nie nawiązała kontaktu ze skarżącym i w sporządzonej notatce stwierdziła, że skarżący zrezygnował z przyznanych usług. Mimo to organ zamieścił ogłoszenie o zatrudnieniu opiekunki dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Do grudnia 2021 r. nie wpłynęła jednak żadna oferta osoby chętnej podjęcia tego zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00