Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. III OSK 2733/22
Zgodnie z art. 61 Konstytucji RP, informacje dotyczące działalności organów publicznych, w tym działania funkcjonariuszy policji, są zasadniczo uznawane za informację publiczną. Ograniczenia w dostępie do takich informacji mogą być wprowadzone tylko w wyjątkowych sytuacjach, określonych przez prawo, mając na względzie ochronę innych konstytucyjnie chronionych wartości, takich jak prywatność, bezpieczeństwo państwa czy porządek publiczny.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia del. WSA Beata Jezielska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 5 lipca 2022 r. sygn. akt II SAB/Rz 57/22 w sprawie ze skargi P.D. na bezczynność Komendanta Miejskiego Policji w [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od P.D. na rzecz Komendanta Miejskiego Policji w [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z 5 lipca 2022 r. (sygn. akt II SAB/Rz 57/22) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P.D. na bezczynność Komendanta Miejskiego Policji w [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity na dzień orzekania przez WSA Dz.U. z 2022 r., poz. 329 ze zm., dalej jako: p.p.s.a.), oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku podano, że 10 marca 2022 r. skarżący zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej policjanta R.S., poprzez udostępnienie: 1. skanu listy obecności za miesiąc luty 2022 r.; 2. skanu ewidencji wyjść poza Komendę i powrotów w godzinach pracy; 3. skanów notatek z rozmów dyscyplinujących z ostatnich 2 lat; 4. podanie informacji o ilości postępowań dyscyplinarnych; 5. podanie sygnatur wszystkich postępowań dyscyplinarnych od początku służby; 6. czy ww. po służbie zabiera broń służbową do domu; 7. kiedy odbywał ostatnie szkolenie strzeleckie; 8. podanie daty ostatniego badania przez psychiatrę; 9. podanie daty ostatniego badania alkomatem przed pracą i w trakcie pracy; 10. podanie imienia i nazwiska osoby nadzorującej i kontrolującej jego decyzje procesowe.