Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. III OSK 3804/21

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 września 2020 r. sygn. akt II SA/Rz 585/20 w sprawie ze skargi L. S. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie z dnia 19 marca 2020 r. nr 2/KWP Rzeszów/2020 w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 22 września 2020 r. sygn. akt II SA/Rz 585/20 w sprawie ze skargi L. S. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie z dnia 19 marca 2020 r. nr 2/KWP Rzeszów/2020 w przedmiocie odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane urlopy, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 135 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżoną decyzję i decyzję Komendanta Powiatowego Policji w D. z 24 lutego 2020 r. nr 15/2020 (pkt I) oraz zasądził od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie na rzecz skarżącego L. S. kwotę 697 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego (pkt II).

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że spór w sprawie przebiega na płaszczyźnie wykładni art. 115a ustawy o Policji (Dz. U. z 2017 r., poz. 2067 ze zm.), a w konsekwencji prawnej możliwości uwzględnienia zgłoszonego żądania ponownego przeliczenia i wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy dodatkowy w związku ze zwolnieniem ze służby w Policji. Wyrokiem z 30 października 2015 r., K 7/15, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 115a ustawy o Policji w zakresie, w jakim ustala wysokość ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego w wymiarze 1/30 części miesięcznego uposażenia, jest niezgodny z art. 66 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 zdanie drugie Konstytucji RP. Orzeczenie to ma charakter wyroku zakresowego. W ocenie Sądu nie można zaakceptować stanowiska, iż wyrok zakresowy nie ma zastosowania w sprawie i jest skierowany wyłącznie do ustawodawcy. Jego realizacja stała się obowiązkiem organów oraz sądów. Brak reakcji parlamentu na taki wyrok nie oznacza, że stan niekonstytucyjności przestaje istnieć. Dalej Sąd wskazał, że z uzasadnienia ww. wyroku TK wynika, iż pomimo braku ustawowego zastąpienia ułamka 1/30 innym ułamkiem można wyliczyć należną skarżącemu kwotę ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W konsekwencji skuteczne złożenie wniosku o ponowne przeliczenie i wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w związku ze zwolnieniem ze służby w Policji, winno w ocenie WSA w Rzeszowie skutkować wszczęciem postępowania i merytoryczną oceną zasadności wniosku w kontekście rozważań Trybunału Konstytucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00