Wyrok NSA z dnia 8 maja 2023 r., sygn. I OSK 937/22
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Marian Wolanin Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2021 r. sygn. I SA/Wa 558/20 w sprawie ze skargi Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. prawa własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2021 r. sygn. I SA/Wa 558/20 oddalił skargę Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie (dalej również jako: "PKP") na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] mocą której:
1. uchylona została decyzja Wojewody Wielkopolskiego z [...] czerwca 2017 r., nr [...] odmawiająca stwierdzenia nabycia przez Miasto Poznań z mocy prawa nieodpłatnie z dniem 27 maja 1990 r. mienia Skarbu Państwa;
2. stwierdzono nieodpłatne nabycie z mocy prawa przez Miasto Poznań nieruchomości położonej w Poznaniu, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...], arkusz mapy [...], obręb Poznań, o powierzchni [...] ha, zapisanej w księdze wieczystej KW nr [...], prowadzonej przez Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu.
Skargę kasacyjną od tego wyroku wywiodła PKP podnosząc zarzuty:
I. naruszenia przepisów postępowania, które to uchybienie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:
1. art. 141 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – dalej jako: “p.p.s.a.", poprzez brak wskazania okoliczności faktycznych i prawnych przemawiających za ustaleniem, iż sporna nieruchomość spełniała przesłanki z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 maja 1990r. przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191; dalej również jako: “ustawa komunalizacyjna"), a w szczególności poprzez brak wskazania jakie, zdaniem Sądu, atrybuty władztwa właścicielskiego (dominium) spełniała gmina, na podstawie których Sąd uznał, iż sporna nieruchomość w dniu 27 maja 1990r. "należała" do terenowego organu administracji państwowej;