Wyrok NSA z dnia 3 stycznia 2013 r., sygn. I OSK 1476/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Janina Antosiewicz, Sędzia NSA Ewa Dzbeńska (spr.), Sędzia del. WSA Przemysław Szustakiewicz, Protokolant starszy asystent sędziego Andrzej Nędzarek, po rozpoznaniu w dniu 3 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 170/11 w sprawie ze skargi P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia przez gminę nieodpłatnie własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2011r., sygn. akt I SA/Wa 170/11 oddalił skargę P. S. A. z siedzibą w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia przez gminę nieodpłatnie własności nieruchomości.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r., nr [...] Wojewoda Małopolski stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę Kraków, prawa własności nieruchomości położonej w jednostce ewidencyjnej [...], obręb [...], oznaczonej jako działka nr [...], objętej księgą wieczystą nr [...].
Od powyższej decyzji odwołanie złożyły P. S. A.
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...] utrzymała w mocy decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2004 r.
Na skutek skargi P. S. A., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z 12 maja 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 2026/05 uchylił decyzję z dnia [...] sierpnia 2005 r. i wskazał, że skoro organ stwierdził, że działka nr [...] w dniu 27 maja 1990 r. nie pozostawała w zarządzie P., to fakt ten przemawia za brakiem interesu skarżącego w postępowaniu komunalizacyjnym. Brak natomiast interesu prawnego pozbawia P. przymiotu strony w postępowaniu komunalizacyjnym, co w konsekwencji winno skutkować umorzeniem postępowania odwoławczego.