Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 maja 2023 r., sygn. III OSK 6036/21

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia del. WSA Beata Jezielska Protokolant: Sekretarz sądowy Marcelina Pietras po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 935/20 w sprawie ze skargi W. G. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 6 lutego 2020 r. nr 412 w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W. G. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 11 marca 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 935/20, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325) dalej "p.p.s.a." oddalił skargę W. G. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z 6 lutego 2020 r. nr 412 w przedmiocie zwolnienia ze służby.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżona decyzja została wydana na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r., poz. 360), tj. z uwagi na ważny interes służby. Zdaniem Sądu prawidłowo organy uznały za uzasadnione zwolnienie skarżącego ze służby w Policji. Podstawą faktyczną wydanej decyzji były ustalenia, iż skarżący 25 czerwca 2019 r. umieścił na komunikatorze "Messenger" wykonane przez siebie fotografie A. D., bez jej wiedzy i zgody, która pozostawała wówczas pod nadzorem Policji, swoim zachowaniem nie dopełniając tym samym obowiązku poszanowania godności ludzkiej i ochrony praw człowieka, gdyż wykonana fotografia naruszała godność A. D. Ponadto tego samego dnia naruszył zasady etyki zawodowej w ten sposób, że pod fotografiami A. D. i S. O. umieszczonymi na komunikatorze "Messenger" zamieścił komentarze naruszające ich godność. Sąd podzielił ustalenia organów Policji, iż wykonanie przez funkcjonariusza Policji zdjęć osoby pozostającej pod nadzorem w sposób naruszający jej wizerunek i poza wszelką procedurą z pewnością stanowi czyn naganny, wyczerpujący znamiona naruszeń zasad etyki zawodowej policjanta. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż to nie skarżący dopuścił do rozpowszechnienia ww. zdjęć w mediach, opatrzonych ośmieszającymi komentarzami. Zdaniem Sądu pierwszej instancji trudno dopatrzeć się w tym działaniu skarżącego sensu zmierzającego do zapewnienie lepszego funkcjonowania jednostki terenowej skarżącego. Bez znaczenia pozostawała także okoliczność następczego wyrażenia zgody osób fotografowanych na tego typu działanie, zaś wnioskowany przez skarżącego dowód w postaci odebrania zeznań od A. D. i S. O. nie mógł zmienić w tym zakresie oceny sprawy. To nie brak zgody ww. osób na ich fotografowanie spowodował wydanie przedmiotowej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00