Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2023 r., sygn. III OSK 238/22
Sześcioletni okres, o którym mowa w art. 93 ust. 2 pkt 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, odnosi się do okresu, w którym student faktycznie otrzymuje świadczenie stypendialne i jest beneficjentem takiej pomocy, a nie do całkowitego czasu posiadania statusu studenta.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie: sędzia NSA Tamara Dziełakowska sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rektora [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 września 2021 r. sygn. akt III SA/Kr 366/21 w sprawie ze skargi Ł. Z. na decyzję Rektora [...] z dnia 7 grudnia 2020 r. Nr Ldz.3/SR/WPAiSM/KA/2020 w przedmiocie odmowy przyznania stypendium rektora za wyróżniające wyniki w nauce oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 28 września 2021 r. III SA/Kr 366/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ł.Z. na decyzję [...] z 7 grudnia 2020 r. nr Ldz.3/SR/WPAiSM/KA/2020 w przedmiocie odmowy przyznania stypendium rektora za wyróżniające wyniki w nauce:
1. uchylił zaskarżoną decyzję;
2. zasądził od Rektora [...] kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła K[...] zaskarżając wyrok w całości. Orzeczeniu Sądu I instancji zarzucono naruszenie:
1) prawa materialnego:
a) art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) p.p.s.a. w zw. z art. 93 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce poprzez jego błędną wykładnię skutkującą uznaniem przez Sąd I instancji, iż sposób obliczania 6-letniego okresu, w którym student może pobierać stypendium, winien być odniesiony do okresu, kiedy studentowi świadczenie rzeczywiście przysługiwało tj. gdy student stypendium pobierał lub spełniał przesłanki do pobierania danego stypendium, a nie do okresu posiadania statusu studenta (okresu studiowania), jak również uznaniem, iż początkiem okresu 6 lat powinien być moment początkowy okresu, kiedy rzeczywiście świadczenie przysługiwało studentowi (było pobierane), a nie od momentu rozpoczęcia studiów (w ogólności) przez studenta (tj. od momentu uzyskania statusu studenta),