Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. III OSK 2004/21
Ocena, czy w konkretnym przypadku zachodzi 'szczególnie uzasadniony przypadek' powodujący wyłączenie stosowania przepisów restrykcyjnych na podstawie art. 8a ustawy dotyczącej dotyczącej emerytur dla osób, które służyły totalitarnemu państwu, musi opierać się na wszechstronnym zbadaniu wszystkich okoliczności faktycznych, a nie tylko na spełnieniu kryteriów 'krótkotrwałej służby' oraz 'rzetelnego wykonywania zadań i obowiązków'. Brak spełnienia tych kryteriów nie wyklucza automatycznie uznania przesłanki 'szczególnie uzasadnionych przypadków'. Należy zbadać czy wykonywania służba była służbą charakteryzującą się bezpośrednim zaangażowaniem w realizację zadań i funkcji państwa totalitarnego, czy też nie miała takiego charakteru, tj. była np. działalnością ograniczającą się do zwykłych, standardowych czynności i działań jakie podejmowane były wówczas w ramach służby publicznej, tj. służby na rzecz państwa jako takiego, a tym samym nie ma konotacji negatywnych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia del. WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 362/19 w sprawie ze skargi B.W. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2018 r., nr 1341/kadr/18 w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Wa 362/19, po rozpoznaniu sprawy ze skargi B.W., uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2018 r., nr 1341/kadr/18 oraz utrzymaną nią w mocy decyzję z dnia 19 stycznia 2018 r., nr 76/kadr/18 w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy.