Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. I OSK 3004/19

Administracyjne postępowanie; Nieruchomości

Dnia 26 stycznia 2023 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: sędzia NSA Monika Nowicka sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 716/19 w sprawie ze skargi K. L. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 maja 2019 r., I SA/Wa 716/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. L. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] października 2018 r. nr [...]w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej miasta K. z dnia [...] października 1972 r. nr [...] ustanawiającego służebność przechodu podcieniem dla pieszych przez nieruchomość położoną w K., oznaczoną jako parcela nr [...].

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł K. L., zaskarżając wyrok w całości i zarzucając naruszenie:

1. prawa materialnego, a to art. 4 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz.U.1961.18.94 ze zm.), dalej jako "ustawa wywłaszczeniowa z 1958 r." w zw. z art. 285 § 1 k.c. przez błędną ich wykładnię i przyjęcie, że na ich podstawie właściwy organ administracji publicznej był władny ustanowić ograniczone prawo rzeczowe, podczas gdy w istocie przepisy te upoważniają organy wyłącznie do zastosowania instytucji wywłaszczenia, która to instytucja – jakkolwiek podobna – nie jest tożsama z ograniczonym prawem rzeczowym, co doprowadziło Sąd I instancji do błędnego przyjęcia, że zaskarżona decyzja odpowiada prawu i nie narusza art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00