Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2023 r., sygn. III OSK 6709/21
W kontekście przyznawania stypendiów socjalnych, ustawodawca uwzględnia status prawny, a nie stan faktyczny czy przesłankę wspólnego gospodarowania. Dlatego małżonkowie, niezależnie od panujących między nimi stosunków, są uznawani za członków rodziny.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 maja 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 1183/20 w sprawie ze skargi K. W. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium socjalnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od K. W. na rzecz Rektora Uniwersytetu [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 26 maja 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 1183/20 oddalił skargę K. W. na decyzję Rektora Uniwersytetu [...] z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania stypendium socjalnego.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Rektor Uniwersytetu [...] w dniu [...] kwietnia 2020 r. wydał decyzję nr [...], którą utrzymał w mocy decyzję Komisji stypendialnej ds. stypendium socjalnego Wydziału Chemii z dnia [...] lutego 2020 r. (bez numeru) o odmowie przyznania K. W. (dalej: skarżąca) stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości na semestr zimowy roku akademickiego 2019/2020.
W ocenie organu odwoławczego, organ I instancji prawidłowo wskazał, że otrzymanie przez studentkę stypendium socjalnego uwarunkowane jest łącznym spełnieniem dwóch kryteriów, tzn. znajdowania się w trudnej sytuacji materialnej i posiadania dochodu na osobę w rodzinie nie wyższego niż ten ustalony przez Rektora.