Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2023 r., sygn. II GSK 1436/22

Stan epidemii, poprzedzony stanem zagrożenia epidemiologicznego, nie jest stanem klęski żywiołowej, a w związku z tym, że nie jest stanem nadzwyczajnym w rozumieniu art. 228 ust. 1 Konstytucji RP, nie może prowadzić wraz z wprowadzanymi na jego podstawie ograniczeniami do naruszania podstawowych praw i wolności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lutego 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 3584/21 w sprawie ze skargi K. G. na decyzję Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2021 r., nr DE HKN/00516/2021 w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 23 lutego 2022 r. uwzględnił skargę K. G. na decyzję Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 15 kwietnia 2021 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej; stwierdzając nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku z 27 stycznia 2021 r., umarzając postępowanie administracyjne oraz orzekając o kosztach postępowania sądowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Funkcjonariusze Policji w Płocku sporządzili notatkę urzędową, w której stwierdzono, że z obserwacji doraźnej w dniu 16 stycznia 2021 r. o godzinie 11:20 przy ul. K. [...] w P. ujawniono prowadzenie działalności usługowej – S. F. K. G.. Zauważono dwie osoby opuszczające lokal solarium. Osoby te zostały wylegitymowane a następnie oświadczyły, że skorzystały z usług solarium w postaci sesji opalania. Właścicielka lokalu oświadczyła, że od dnia 4 stycznia 2021 r. otworzyła lokal jako punkt dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji zgodnie z PKD-81.29.Z i nie świadczy usług związanych z usługami solarium - opalanie ciał. Funkcjonariusze prowadzili dalszą obserwację lokalu i o godz. 12:50 do lokalu weszła kolejna osoba. Po 20 minutach opuściła lokal i została wylegitymowana, jednocześnie oświadczając, że były to usługi ogrzewania odzieży i nie korzystała z usług opalania ciała. W dniu 20 stycznia 2021 r. o godz. 11:20 upoważniony przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku pracownik przeprowadził kontrolę w przedmiotowym lokalu, na podstawie której ustalił, że trzy urządzenia do opalania w dniu podjęcia kontroli były włączone. W czasie trwania kontroli w solarium nie było klientów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00