Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2023 r., sygn. I FSK 169/23

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia del. WSA Adam Nita (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 298/22 w sprawie ze skargi E. Sp. k. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 30 listopada 2021 r., nr 1401-IOV-4.4103.138.2021.4.PJ w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od czerwca do listopada 2016 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W zaskarżonym wyroku z 14 września 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 298/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) orzekał w przedmiocie skargi E. sp. k. z siedzibą w W. (w dalszej części uzasadnienia określanej jako Podatnik, Spółka, Strona lub Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (zwanego dalej Organem odwoławczym lub Organem II instancji) z 30 listopada 2021 r., nr 1401-IOV-4.4103.138.2021.4.PJ w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od czerwca do listopada 2016 r. Czyniąc to, Sąd I instancji uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście (dalej określanego jako Organ I instancji lub NUS) z 13 września 2021 r. Ponadto, Wojewódzki Sąd Administracyjny zasądził od Organu odwoławczego na rzecz Strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

Zagadnieniem spornym w sprawie było zakwestionowanie odliczenia przez Podatnika kwot naliczonego podatku od towarów i usług, udokumentowanych czterema fakturami wystawionymi przez R. (zwanego dalej Kontrahentem podatnika lub Partnerem handlowym podatnika). W tych szczególnego rodzaju rachunkach potwierdzano dostawę towaru w postaci zapachów Glade, legginsów, torebek, topów dziecięcych oraz miksów damskich. Cały ciąg transakcji, w które była zaangażowana Spółka przedstawiał się zaś w ten sposób, że C. dostarczał wskazane wcześniej wyroby Kontrahentowi strony, a ten przenosił prawo do dysponowania nimi na Podatnika. Następnie zaś zakupione towary były przedmiotem dostaw krajowych realizowanych przez Spółkę lub były przez nią eksportowane. Do zanegowania pomniejszenia należnego podatku od towarów i usług Podatnika o kwoty podatku naliczonego nie doprowadziły przy tym zdarzenia dotyczące Partnera handlowego strony. Efekt taki wywołały natomiast w istocie okoliczności dotyczące dostawcy towaru do tego podmiotu, czyli C.R.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00