Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2023 r., sygn. II FSK 235/23
Interpretacja przepisów prawa podatkowego nie może służyć unikaniu opłacania podatków za pomocą sztucznych operacji gospodarczych. W sytuacji, kiedy dokładne przeprowadzenie postępowania dowodowego nie jest możliwe lub celowe, organy podatkowe mogą odmówić wszczęcia postępowania w odniesieniu do wydania interpretacji indywidualnej, na podstawie uprawnionego przypuszczenia.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędziowie Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Protokolant Konrad Kapiński, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej SB od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 października 2022 r. sygn. akt I SA/Lu 474/22 w sprawie ze skargi SB na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od SB na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 26 października 2022 r., I SA/Lu 474/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę SB (zwanego dalej Skarżącym) na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lipca 2019 r. w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, jak i innych wyroków powołanych poniżej, dostępna jest na stronie internetowej pod adresem https://orzeczenia.nsa.gov.pl/ (dalej w skrócie jako "CBOSA"). To było ponowne rozpoznanie sprawy bowiem wyrokiem z dnia 13 maja 2022 r., II FSK 1634/20, Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną, uchylił wyrok i przekazał sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie do ponownego rozpatrzenia. Naczelny Sąd Administracyjny podniósł, że brak oceny sądu pierwszej instancji, czy w sprawie rzeczywiście prawdopodobna jest możliwość uznania okoliczności opisanych we wniosku, za czynności lub element czynności określonych w art. 119a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm. - dalej jako: O.p.) i poprzestanie przez sąd jedynie na samym wskazaniu, że w sprawie została wydana pozytywna opinia Szefa KAS (art. 14b § 5c O.p.) spowodował, że ocena prawna zawarta w zaskarżonym wyroku nie zawiera argumentów uzasadniających twierdzenie, że w sprawie nie został naruszony przez organ interpretacyjny art. 14b § 5b pkt 1 O.p. Zawarta w zaskarżonym wyroku ocena prawna prawidłowości zastosowania przez organ art. 14b § 5b O.p. jest niepełna, gdyż ogranicza się jedynie do wykazania spełnienia wymogu formalnego wydania postanowienia o odmowie wydanie interpretacji indywidualnej, w postaci pozytywnej opinii Szefa KAS. Prawidłowa ocena prawna sądu, odnosząca się do zasadności wydania postanowienia o odmowie wydania interpretacji indywidualnej, powinna zwierać odniesienia do możliwości zakwalifikowania elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego (opisanych we wniosku o interpretację) jako czynności określonych w art. 119a § 1 O.p.