Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2023 r., sygn. III FSK 2270/21
Podatek od spadków i darowizn
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Olesińska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 lutego 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1570/19 w sprawie ze skargi P.J. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 września 2019 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P.J. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
III FSK 2270/21 | | |UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 1570/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę P.J. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 września 2019 r. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.
Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że organ odniósł się do wniosku o interpretację dotyczącą rozumienia art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644 ze zm., dalej: u.p.s.d.). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy w części dotyczącej darowizny środków pieniężnych otrzymanej od matki przelewem na konto bankowe, ale nie jest prawidłowe zapatrywanie strony dotyczące darowizny środków pieniężnych otrzymanej od matki w gotówce. Interpretacja została wydana w stanie faktycznym, zgodnie z którym wnioskodawca jest osobą fizyczną, a styczniu i lutym 2019 r. jego matka przeprowadziła dwie czynności, których celem było dokonanie na jego rzecz darowizny środków pieniężnych. Darczyńca w formie przelewu przekazała kwotę 100.000 zł bezpośrednio na konto bankowe wnioskodawcy. Ponadto wypłaciła ona ze swojego rachunku bankowego kwotę 90.000 zł i przekazała ją w gotówce, po czym skarżący samodzielnie wpłacił ją na swoje konto bankowe. Jak przy tym zapewnił – jest w posiadaniu dokumentów (wyciąg z rachunku bankowego matki, wyciąg ze swojego rachunku bankowego, potwierdzenia przelewów), które dowodzą przeprowadzenia tych czynności. Według zapewnienia strony przedmiotowa darowizna jest realna i została faktycznie spełniona.