Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. I SA/Gl 1570/19
1. Skoro w myśl Kodeksu cywilnego darowizna sprowadza się do nieodpłatnego przekazania określonej substancji majątkowej przez darczyńcę obdarowanemu, to także w świetle art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d. przekazanie kwoty darowizny na rachunek (płatniczy, bankowy lub w SKOK-u) albo przekazem pocztowym powinno być przejawem aktywności darczyńcy, a nie innej osoby.
2. Wykonanie umowy darowizny nastąpiło w chwili, gdy Skarżący otrzymał ją w gotówce. W tym momencie został zrealizowany zakres podmiotowy i przedmiotowy podatku, wskutek czego powstał obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.
3. Wpłacenie darowanej sumy pieniężnej przez Wnioskodawcę na jego rachunek bankowy nie jest przejawem aktywności darczyńcy, relewantnej przez wzgląd na treść art. 888 Kodeksu cywilnego oraz art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d. (wydaniem darowizny obdarowanemu). Działanie to należy natomiast klasyfikować jako przejaw dysponowania majątkiem przez jego właściciela.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Asesor WSA Katarzyna Stuła-Marcela, Protokolant specjalista Magdalena Kurpis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2020 r. sprawy ze skargi P. J. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę.
Uzasadnienie
W interpretacji indywidualnej z [...] r., nr [...] [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (zwany dalej Organem interpretacyjnym) odniósł się do wniosku o interpretację złożonego przez P. J. (w dalszej części uzasadnienia określanego mianem Wnioskodawcy, Strony lub Skarżącego). Dotyczył on rozumienia art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - zwolnienia podatkowego ukształtowanego w tej jednostce redakcyjnej tekstu prawnego. Odnosząc się do stanu faktycznego zaprezentowanego w piśmie inicjującym postępowanie interpretacyjne, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej darowizny środków pieniężnych otrzymanej od matki przelewem na konto bankowe Skarżącego. Jednocześnie, wspomniany organ doszedł do przekonania, iż nie jest prawidłowe zapatrywanie Strony przedstawione we wniosku o interpretację, w części dotyczącej darowizny środków pieniężnych otrzymanej od matki w gotówce.