Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. I FSK 170/18

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt. 4 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy organy podatkowe zakwestionowały prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie 'pustych' faktur sensu stricto, a dowody jednoznacznie wskazują na udział podatnika w oszustwie podatkowym lub nadużyciu, zasada dobrej wiary oraz zasada neutralności nie ma zastosowania, co skutkuje brakiem prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia del. WSA Elżbieta Olechniewicz, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D.K. (obecnie Syndyk masy upadłości [...]) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 marca 2017 r. sygn. akt I SA/Po 1092/16 w sprawie ze skargi D.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj i czerwiec 2010 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Syndyka masy upadłości [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu kwotę 5.400 zł (słownie: pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 16 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Po 1092/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę D.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 kwietnia 2016 roku w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj i czerwiec 2010 r.

Z uzasadnienia wskazanego wyroku wynika, iż w 2010 r. D.K. (dalej: "strona" lub "skarżący") prowadził działalność gospodarczą pod firmą D. [...] w Z., przedmiotem której była głównie sprzedaż odzieży i obuwia. Ponadto odnotowano hurtową sprzedaż herbaty, kawy oraz opon samochodowych. W oparciu o zgromadzony w toku postępowania kontrolnego materiał dowodowy, organ pierwszej instancji stwierdził nieprawidłowości w podatku od towarów i usług, które wynikały z:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00