Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2023 r., sygn. I FSK 2472/18
Sama formalna weryfikacja zagranicznych kontrahentów, ograniczająca się do sprawdzenia numeru identyfikacji podatkowej VAT UE w systemie VIES, nie jest wystarczającym dowodem wykazania należytej staranności przez spółkę w transakcjach gospodarczych. Aby uniknąć udziału w oszustwie podatkowym, spółka musi podjąć dodatkowe kroki w celu zagwarantowania rzeczywistego zaistnienia zdarzenia gospodarczego, na podstawie którego ma prawo do zastosowania stawki 0% w podatku VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia NSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia WSA (del.) Elżbieta Olechniewicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. s.c. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 31 sierpnia 2018 r. sygn. akt I SA/Rz 348/18 w sprawie ze skarg A. s.c. w O. na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 2 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień i październik 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. s.c. w O. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę 8100 (osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 31 sierpnia 2018 r., sygn. akt I SA/Rz 348/18, oddalił skargi A. s.c. w O. na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z 2 marca 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, oraz październik 2011 r.
W wyniku przeprowadzonych postępowań organ pierwszej instancji stwierdził, że sprzedaż wykazana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa, opodatkowana została stawką podatku od towarów i usług 0%. W ocenie organu pierwszej instancji wykazana w fakturach VAT, wystawionych przez A. s.c. w O. (dalej: "spółka" lub "skarżąca"), dostawa (sprzedaż) surowego oleju rzepakowego dla czeskiej spółki P. (w kwietniu, maju, czerwcu, lipcu i sierpniu 2011 r.), oraz dla słowackiej B. (w październiku 2011 r.) nie stanowiła dostawy wewnątrzwspólnotowej i nie podlegała opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku od towarów i usług 0%, lecz jest dostawą krajową podlegającą opodatkowaniu stawką VAT 23 %. Zdaniem organu podatkowego współwłaściciele skarżącej spółki nie dochowali należytej staranności kupieckiej, bowiem nie dokonali weryfikacji wiarygodności odbiorców (poza sprawdzeniem rejestracji podmiotu w systemie VIES). Dane dotyczące nabywcy, ilości towaru oraz jego ceny przesłane były drogą mailową; żaden ze wspólników nie pamiętał, kto i z kim kontaktował się telefonicznie w imieniu spółki P. i B., natomiast płatności za towar o dużej wartości dokonywane były gotówką.