Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2023 r., sygn. I FSK 1783/19
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Elżbieta Olechniewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. GmbH w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 25 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Gl 1142/18 w sprawie ze skargi T. GmbH w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 sierpnia 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.393.2018.2.JŻ w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 sierpnia 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.393.2018.2.JŻ, 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz T. GmbH w B. kwotę 1137 (słownie: jeden tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 marca 2019 r., sygn. akt III SA/Gl 1142/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę T. GmbH w B. (dalej: spółka) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor) z dnia 3 sierpnia 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka wyjaśniła, iż jest producentem akcesoriów do systemów okiennych oraz systemów przeciwpożarowych z siedzibą w Niemczech. W Polsce jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W wyniku reorganizacji spółka przeniosła część procesów produkcyjnych do Polski. Strona nie posiada (ani nie wynajmuje) jakichkolwiek powierzchni magazynowych, czy biurowych w Polsce. Świadczeniem usług produkcyjnych na rzecz strony zajęła się T. Sp. z o.o. w L. (dalej: T. PL; polska spółka), należąca razem ze skarżącą do jednej, międzynarodowej grupy kapitałowej T. Surowce używane do procesów produkcyjnych, dostarczane do zakładu produkcyjnego w Polsce, pozostają własnością spółki przez cały proces produkcji. Wskutek obróbki wykonanej przez T. PL na surowcach przemieszczonych uprzednio do Polski przez spółkę, powstają nowe towary, które są deklarowane dla celów Intrastat pod innym numerem taryfy celnej. Gotowe towary są wysyłane do magazynu T. GmbH & Co. [...] na terenie Niemiec, do magazynu innej firmy dystrybucyjnej z grupy T. bądź są sprzedawane do T. PL, która we własnym imieniu sprzedaje je na terenie Polski.