Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. III FSK 2041/21
Podatek od spadków i darowizn
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 10 grudnia 2019 r. sygn. akt I SA/Bd 616/19 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 8 sierpnia 2019 r. nr 0401-IOM-4104.23.2019.4 w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 1350 (słownie: tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji.
Wyrokiem z 10 grudnia 2019 r., I SA/Bd 616/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę M. K. (dalej jako: "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z 8 sierpnia 2019 r., nr 0401-IOM.4104.23.2019.4, w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Skarżąca otrzymała od swojego szwagra darowiznę środków pieniężnych, przy czym darczyńca nałożył na obdarowaną polecenie w postaci obowiązku przeznaczenia tych środków na kontynuację jego działalności gospodarczej w zakresie skupu złomu i metali kolorowych. Organy podatkowe stwierdziły, a sąd to zaakceptował, że polecenie nie zostało wykonane. Nie można uznać, że prowadzona przez Skarżącą działalność stanowi kontynuację działalności darczyńcy, skoro według jego ustnego polecenia działalność ta miała być wykonywana w ściśle wyznaczonym zakresie, a dotyczącym gospodarowania odpadami, co wymaga stosownego zezwolenia, którego Skarżąca nie uzyskała. Poza tym darczyńca potwierdził, że nadal prowadzi działalność we wskazanym zakresie. Nawet jeżeli Skarżąca spełniła warunki formalne, których dopełnienia polecił (ustnie) darczyńca, tj. zgłosiła rozpoczęcie działalności, której przeważającą część miało stanowić zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne, z dniem 1 czerwca 2018 r., jak również dokonywała czynności sprzedaży i zakupu w ramach tej działalności, to nie można uznać tej działalności za kontynuację działalności darczyńcy, jako że podstawę takiej działalności stanowi stosowne zezwolenie, którego nie posiadała. W konsekwencji podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn nie może być pomniejszona o wartość polecenia. Aby przyjąć polecenie za ciężar darowizny, konieczne jest wykonanie polecenia w chwili dokonania darowizny. Brak uznania działalności Skarżącej za kontynuację działalności darczyńcy wyklucza wykonanie polecenia przez Skarżącą, co skutkuje brakiem możliwości obniżenia podstawy opodatkowania darowizny w myśl art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 z późn. zm., dalej jako: "u.p.s.d.").