Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 października 2022 r., sygn. III OSK 5500/21

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Maciej Kobak po rozpoznaniu w dniu 21 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 29 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Ol 167/21 w sprawie ze skargi M.B. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia 10 grudnia 2020 r., nr 1596/2020 w przedmiocie przyznania świadczenia motywacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 29 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Ol 167/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.B., uchylił rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia 10 grudnia 2020 r., nr 1596/2020 oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji [...] z dnia 6 października 2020 r., nr 52/2020 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia motywacyjnego oraz zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego. W uzasadnieniu wskazano na następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Rozkazem personalnym z dnia 6 października 2020 r., Komendant Powiatowy Policji [...], na podstawie art. 32 ust. 1 i art. 120a ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2020 r., poz. 360 ze zm., dalej jako: "ustawa o Policji"), odmówił przyznania M.B. świadczenia motywacyjnego. Powodem takiego rozstrzygnięcia było to, że nie zostało prawomocnie zakończone postępowanie sądowe prowadzone na skutek wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko policjantowi.

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, po rozpoznaniu odwołania, rozkazem personalnym z dnia 10 grudnia 2020 r. utrzymał w mocy zaskarżony rozkaz organu I instancji. W uzasadnieniu podał, że ustawodawca unormował przesłanki będące podstawą do odmowy przyznania świadczenia motywacyjnego. Świadczenia tego nie przyznaje się policjantowi przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne do czasu prawomocnego zakończenia tego postępowania. W rozpoznawanej sprawie przeciwko policjantowi wniesiono subsydiarny akt oskarżenia, co uruchomiło postępowanie karne na etapie postępowania sądowego W przypadku wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia policjanta można zawiesić w czynnościach służbowych, natomiast jego wniesienie nie było pozbawione w sposób oczywisty faktycznych podstaw ponieważ Prezes sądu nie skierował sprawy na posiedzenie celem umorzenia postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00