Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1520/21
Z przepisu art. 52 ust. 4 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych wynika, iż bezwzględną przesłanką udzielenia żołnierzowi pomocy jest ścisłe powiązanie zarówno poziomu, jak i kierunku podjętej nauki z zajmowanym stanowiskiem służbowym lub planowanym w przyszłości do zajęcia przez oficera stanowiskiem służbowym. Ustawodawca nie przewiduje więc przyznania pomocy żołnierzowi, jeśli podjęte studia lub inny rodzaj dokształcania nie będzie zbieżny z wymaganymi kwalifikacjami na zajmowanym lub na planowanym do wyznaczenia stanowisku służbowym. Należy wskazać, że to wykorzystanie nie odnosi się do pogłębiania wiedzy przydatnej na zajmowanym lub planowanym do objęcia stanowisku służbowym, lecz wiedzy niezbędnej, ukierunkowanej na potrzeby służby wojskowej.
Dnia 20 grudnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz sędzia del. WSA Maciej Kobak po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 16 stycznia 2019 r. sygn. akt II SAB/Bd 1120/18 w sprawie ze skargi M. A. na decyzję Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w B. z dnia 19 lipca 2018 r. nr 206 w przedmiocie pomocy finansowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. A. na rzecz Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w B. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 16 stycznia 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 1120/18, oddalił skargę M. A. (dalej: skarżący) na decyzję Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w B. z dnia 19 lipca 2018 r. nr 206 w przedmiocie pomocy finansowej.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniósł skarżący, zaskarżając go w całości zarzucił Sądowi I instancji: