Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Bd 1120/18
Żołnierze zawodowi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska sędzia WSA Leszek Tyliński Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi M. A. na decyzję Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w [...] z dnia [...] lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie pomocy finansowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...] Komendant Wojskowego Ośrodka F. i T. M. w C. , działając na podstawie art. 52 ust. 3 i 4 ustawy z dnia [...] września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 173 ), § 3, § 4, § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenie Ministra Obrony N. w sprawie nauki żołnierzy zawodowych z dnia [...] września 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 1352) oraz art. 104 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (t. j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1257 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku st. chor. M. A., orzekł o odmowie udzielenia pomocy finansowej w związku z pobieraniem nauki na niestacjonarnych studiach na kierunku zarządzanie, Wydziału Zarządzania i Bezpieczeństwa Narodowego S. A. N. w G..
W uzasadnieniu decyzji orzekający organ podniósł, iż st. chor. szt. M. A. zajmuje stanowisko służbowe kierownik warsztatu i zwrócił się wnioskiem o udzielenie pomocy w związku z pobieraniem nauki na niestacjonarnych studiach na kierunku zarządzanie, na Wydziale Zarządzania i Bezpieczeństwa Narodowego S. A. N..
Rozpatrując wniosek organ I instancji ustalił, że w ramach zajmowanego stanowiska st. chor. szt. M. A. ma obowiązek m.in. dbania o całokształt podległego warsztatu, właściwe zabezpieczenie procesu przeprowadzania napraw oraz konserwacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego w warsztacie, remontu sprzętu, podejmowanie czynności zapobiegających powstaniu strat i szkód w mieniu warsztatu, kierowania organizacją i przebiegiem procesów technologicznych dotyczących obsługi technicznej i remontów, stałą znajomość bieżących i planowanych zadań warsztatu oraz możliwości ich wykonania. Analiza zakresu obowiązków stanowiska służbowego oraz Karty Opisu Stanowiska Służbowego, zdaniem orzekającego organu wskazują, iż stanowisko kierownika warsztatu, odpowiada za zapewnienie nadzoru nad właściwym procesem wykonywania zadań związanych z naprawami bieżącymi i przeglądami technicznymi sprzętu -kierowanego do warsztatu remontu sprzętu.