Wyrok NSA z dnia 2 marca 2022 r., sygn. I OSK 926/21
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Miasto Rzeszów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 17 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Rz 1378/20 w sprawie ze skargi Z. T. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] października 2020 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Rz 1378/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu skargi Z. T., uchylił decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] października 2020 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Starosty Dębickiego z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie zwrotu nieruchomości.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
Wnioskiem z dnia 23 września 2019 r. Z. T. zwróciła się o zwrot nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] położonej w obr. [...], powstałej z podziału działki nr [...]. Jak podała wnioskodawczyni działka nr [...] została przez nią zbyta na rzecz Gminy Miasta Rzeszowa aktem notarialnym Rep. A Nr [...] z dnia 6 czerwca 2000 r. z przeznaczeniem pod modernizację ulicy [...]. Zdaniem skarżącej do chwili obecnej droga nie została wykonana, a wywłaszczona nieruchomość jest przez nią użytkowana i utrzymywana w należytym porządku.
Decyzją z dnia [...] lipca 2020 r., Starosta Dębicki umorzył postępowanie w sprawie o zwrot nieruchomości położonej w Rzeszowie - [...] obr. [...], oznaczonej jako działka nr ewid. [...] o pow. [...]ha, objętej KW [...], stanowiącej własność Gminy Miasta Rzeszów.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że art. 216 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r., poz. 65 ze zm.), dalej powoływanej jako "u.g.n.", odnoszący się do nieruchomości między innymi nabytych na rzecz Skarbu Państwa albo gminy, nie przewiduje nabycia nieruchomości przez gminę w trybie u.g.n. jako podstawy ubiegania się przez zbywcę o jej zwrot wobec niezrealizowania na niej celu publicznego uzasadniającego wywłaszczenie. Katalogu wskazanego w tym przepisie nie można zdaniem organu interpretować rozszerzająco, to zaś przesądza o tym, że nieruchomości objętej wnioskiem nie można traktować jako "nieruchomości wywłaszczonej" w tym znaczeniu, iż w odniesieniu do niej mogłyby znaleźć odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące zwrotu nieruchomości.