Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 20 października 2022 r., sygn. II FSK 32/20
W celu skorzystania z ulgi abolicyjnej, nie wystarczy samo wykonywanie pracy na statku. Niezbędne jest, aby statek ten był eksploatowany w transporcie międzynarodowym, a źródłem przychodów był transport morski.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska- Nowacka Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (spr.) Sędzia WSA del. Alina Rzepecka po rozpoznaniu w dniu 20 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 października 2019 r. sygn. akt I SA/Ol 554/19 w sprawie ze skargi L. U. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 9 lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2019 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. U. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Ł. U. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie w przedmiocie odmowy ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za rok 2019.
Sąd uznał, że skarżący nie wykonywał pracy najemnej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, ponieważ przeznaczeniem statków typu FPSO (na którym skarżący służył) jest wydobywanie, przetwarzanie i magazynowanie surowców, a nie transport towarów lub ludzi. Wynagrodzenie to nie stanowi więc przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 3 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 9.09.2009 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 134, poz. 899), wraz z protokołem zmieniającym ww. Konwencję z dnia 5 lipca 2012 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 680, dalej: Konwencja), a w konsekwencji nie stanowi podstawy do zastosowania ulgi abolicyjnej, przewidzianej w art. 27g ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 200, dalej: u.p.d.o.f.). Ponadto, ponieważ zarówno właścicielem, jak i zarządcą statku jest przedsiębiorstwo mające siedzibę w Grecji, mimo eksploatowania go przez firmę norweską za nieudowodnioną przez skarżącego należy uznać okoliczność efektywnego sprawowania zarządu przez podmiot norweski.
-
keyboard_arrow_right