Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. II FSK 468/18

Prawo do ulgi abolicyjnej jest uzależnione od tego, czy w stosunku do podatnika ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia. Jeśli nie ma podstaw do zastosowania metody proporcjonalnego zaliczenia - to nie ma przesłanki do zastosowania ulgi abolicyjnej, ponieważ dochód podatnika nie jest dochodem rozliczanym na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 albo 9a u.p.d.o.f.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA del. Agnieszka Olesińska (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 października 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 1461/17 w sprawie ze skargi A. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 8 lipca 2016 r. nr ITPB2/4511-377/16/AB w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od A. S. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 18 października 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 1461/17 na skutek skargi A. S. uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 lipca 2016 r. nr ITPB2/4511-377/16/AB w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku podał, że A. S. (dalej: Skarżący, Wnioskodawca) zwrócił się o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z rozliczeniem dochodów uzyskiwanych z tytułu pracy na statkach morskich eksploatowanych przez przedsiębiorstwa kilku państw. W niniejszej sprawie przedmiotem sporu było stanowisko, jakie organ zaprezentował w odniesieniu do rozliczenia dochodu Skarżącego uzyskiwanego w 2014 r. z tytułu wykonywania pracy najemnej na statkach morskich eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwa z faktycznym zarządem w Nigerii, przy czym dochód ten nie jest opodatkowany w Nigerii. Skarżący zadał pytanie, czy - skoro w Polsce nie osiąga żadnych dochodów - to za ten rok jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w Polsce, a jeśli tak - to: czy w zeznaniu podatkowym za rok 2014 jest obowiązany wykazać dochody uzyskane z tytułu pracy najemnej na statkach zarządzanych przez przedsiębiorstwo z miejscem faktycznego zarządu w Nigerii; czy do rozliczenia dochodów wnioskodawcy uzyskanych w 2014 r. z tytułu pracy najemnej wykonywanej na statkach eksploatowanych przez przedsiębiorstwo z miejscem faktycznego zarządu w Nigerii, zastosowanie znajdzie metoda proporcjonalnego odliczenia; czy uzyskiwanie dochodów z tytułu pracy najemnej wykonywanej na statkach eksploatowanych przez przedsiębiorstwo z miejscem faktycznego zarządu w Nigerii upoważnia Wnioskodawcę do skorzystania z tzw. ulgi abolicyjnej?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00