Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 1675/21

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Adam Nita, , po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 1357/20 w sprawie ze skargi E. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 maja 2020 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 21 kwietnia 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 1357/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. S.A. z siedzibą w W. (dalej: Skarżąca/Spółka) na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Organ) z 14 maja 2020 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 marca 2020 r.

2. Sąd wskazał, że we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego Spółka podała, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej E. S.A. (dalej Spółka 2) świadczy usługi krajowego transportu drogowego obejmujące w szczególności licencjonowane usługi przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Spółka 2 spełnia wymogi prawne niezbędne do świadczenia usług taksówkarskich i należy do grupy, której uczestnikiem jest również Spółka – jako spółka celowa, której głównym zadaniem jest pozyskiwanie klientów na usługi taksówkarskie. W tym celu Spółka wykorzystuje posiadane przez siebie składniki majątkowe, takie jak: oprogramowanie IT dostępne na telefony komórkowe umożliwiające m.in. zamówienie taksówki; biuro obsługi klienta (tzw. call center); stronę internetową, za pośrednictwem której możliwe jest zamawianie taksówek. W związku z zasobami posiadanymi odpowiednio przez Spółkę 2 oraz Spółkę, podmioty te nawiązały współpracę, w ramach której Spółka świadczy na rzecz Spółki 2 usługi pośrednictwa w świadczeniu przez Spółkę 2 usług taksówkowych. W zamian za usługi świadczone przez Spółkę na rzecz Spółki 2 na podstawie umowy o pośrednictwo, ustalono wynagrodzenie, które ma charakter prowizyjny, tj. stanowi określony procent od wartości kursów zrealizowanych przez Spółkę 2 dzięki pośrednictwu Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00