Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. III FSK 1341/21
Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 26 marca 2019 r. sygn. akt I SA/Gd 940/18 w sprawie ze skargi M.R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 24 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M.R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 26 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Gd 940/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, oddalił skargę M.R. (dalej: Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku (dalej: Dyrektor) w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki (wyrok ten oraz pozostałe powoływane orzeczenia dostępne są na stronie: orzecznia.nsa.gov.pl).
Skarżący w złożonej skardze kasacyjnej zarzucił zaskarżonemu wyrokowi naruszenie:
1/ art. 3 § 2 pkt 1 w zw. z art. 145 § 1 pkt 1 lit. a), art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm. - dalej: p.p.s.a.) poprzez dokonanie nieprawidłowej kontroli przepisów prawa materialnego zastosowanych przez organ podatkowy: tj.:
a) art. 107 § 1, § 2 pkt 2), art. 108 § 1 oraz art. 116 § 1 i 2 w zw. z art. 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r. poz. 900 - dalej: O.p.) poprzez dokonanie ich błędnej i sprzecznej z zasadą in dubio pro tributario wykładni polegającej na uznaniu, że Skarżący pełnił obowiązki członka zarządu podmiotu K. Sp. z o.o. (dalej: Spółka), w związku z powyższym zachodzą przesłanki do orzeczenia jego solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe Spółki, podczas gdy, zważywszy na to, iż sformułowanie "pełnienie obowiązków członka zarządu" wymaga nie tylko wyłącznie formalnego figurowania danej osoby w rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego, jako członka organu osoby prawnej i posiadania legitymacji do realizacji czynności związanych z zajmowaną funkcją, ale również faktycznego wykonywania przez nią obowiązków w strukturach organu osoby prawnej, brak było podstaw do uznania, iż możliwe jest zastosowanie w tym zakresie wykładni rozszerzającej i w konsekwencji orzeczenie wobec Skarżącego, który nie wypełniał obowiązków członka zarządu w okresie będącym przedmiotem postępowania podatkowego,