Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2022 r., sygn. I FSK 1968/18

Podanie przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpelacji indywidualnej dla wykonywanych przez niego czynności niewłaściwego zdaniem organów podatkowych lub sądu symbolu PKWiU nie może być traktowane jako wskazanie przez wnioskodawcę opisu elementu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, którym organ przy wydawaniu interpretacji jest związany i nie ma prawa do jego weryfikacji. Konsekwencją tego jest to, że przy wydawaniu interpretacji organ ma obowiązek na podstawie informacji zawartych we wniosku o wydanie interpretacji wskazać właściwe jego zdaniem zakwalifikowanie czynności wnioskodawcy do symbolu PKWiU a zawarte we wniosku twierdzenia wnioskodawcy odnośnie do zakwalifikowania jego czynności według PKWiU, organ powinien traktować jako własne stanowisko wnioskodawcy w sprawie zadanego organowi pytania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Zbigniew Łoboda, Sędzia NSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych: 1)Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, 2)M. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 140/18 w sprawie ze skargi M. F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 6 grudnia 2017 r. nr 1201-IOV-1.4103.699.2017.12 w przedmiocie określenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2012 r. oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

1.Postępowanie przed organami podatkowymi i wyrok sądu pierwszej instancji.

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt I SA/Kr 140/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) i c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.), dalej powoływanej jako "P.p.s.a.", uwzględnił skargę M. F (skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie (dalej "organ odwoławczy" lub "organ") z 6 grudnia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy miesięczne od stycznia do grudnia 2012 r. uchylił zaskarżoną decyzję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00