Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. III FSK 1346/21
Skoro art. 6 ust. 1 ustawy o VAT wyraźnie wyłącza (a nie zwalnia) z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcje zbycia przedsiębiorstwa, to transakcje takie - dokonywane w ramach czynności sprzedaży - jako pozostające poza zakresem wyłączeń z opodatkowania, wynikającym z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, podlegały opodatkowaniu tym podatkiem. Podstawowe znaczenie dla prawidłowego stosowania art. 2 pkt 4 ustawy o PCC ma ustalenie, czy z racji dokonania czynności cywilnoprawnej powstaje obowiązek z tytułu podatku od towarów i usług, czy też nie. Nie ma natomiast znaczenia, czy w konkretnej sytuacji powstanie zobowiązanie podatkowe, czy też przysługiwać będzie zwolnienie od podatku.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Jacek Pruszyński, po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Sz 1043/18 w sprawie ze skargi R. sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 29 października 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie na rzecz R. sp. z o.o. z siedzibą w S. kwotę 5457 (słownie: pięć tysięcy czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 10 maja 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, I SA/Sz 1043/18, oddalił skargę R. sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z 29 października 2018 r., w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych.