Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2022 r., sygn. III FSK 1852/21

Także w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych podstawę opodatkowania ustala się bez pomniejszenia o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "L." S.A. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 października 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 819/19 w sprawie ze skargi "L." S.A. z siedzibą w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 15 kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2018 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 30 października 2019 r. (sygn. akt I SA/Gl 819/19) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę L. S.A. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z 15 kwietnia 2019 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2018 r.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że 14 listopada 2018 r. spółka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2013 - 2017 oraz za okres I-XI 2018 r., składając jednocześnie korekty deklaracji na podatek od nieruchomości za poszczególne lata.

Spółka dowodziła, że nadpłaciła podatek ponieważ jako podstawę opodatkowania budowli całkowicie zamortyzowanych deklarowała wartość początkową tych budowli, podczas gdy podstawę opodatkowania w takich sytuacjach powinna stanowić wartość budowli z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego z zastrzeżeniem, iż wartość uwzględniać musi dotychczas poczynione odpisy amortyzacyjne.

Organy podatkowe oceniły, że podstawę opodatkowania w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. Brak jest podstaw do uznania, że w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych podstawę opodatkowania stanowi wartość tych budowli po odjęciu odpisów amortyzacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00