Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2021 r., sygn. II OSK 3266/19
Zagospodarowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 czerwca 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 982/19 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na postanowienie Ministra Środowiska z dnia [...] lutego 2019 r., znak: [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy 1. prostuje z urzędu oczywistą omyłkę w zaskarżonym wyroku w ten sposób, że w pkt I sentencji wyroku w miejsce znaku sprawy "[...] wpisuje " [...]"; 2. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 czerwca 2019 r. po rozpoznaniu sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] stwierdził nieważność postanowienia Ministra Środowiska z dnia [...] lutego 2019 r., znak: [...] i poprzedzającego go postanowienia Ministra Środowiska z dnia [...] grudnia 2018 r., znak: [...] oraz zasądził od Ministra Środowiska na rzecz [...] sp. z o.o. z [...] w [...] kwotę 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że przedmiotem kontroli było postanowienie Ministra Środowiska dotyczące uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy wydane na podstawie art. 53 ust. 4 pkt 5 w związku z art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (j.t. Dz.U. z 2018 poz. 1945; zwanej dalej, u.p.z.p.), który stanowi, że decyzję o których mowa w art. 51 ust.1 u.p.z.p. (decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzje o warunkach zabudowy), wydaje się po uzgodnieniu z właściwym organem administracji geologicznej - w odniesieniu do udokumentowanych złóż kopalin i wód podziemnych. Nieruchomość na której inwestor planuje inwestycję polegającą na budowie wiaty magazynowej na słomę (działka nr ew. [...] obręb [...], gmina [...]) położona jest na skraju obszaru rozpoznanego wstępnie złoża węgla brunatnego "[...]". Tym samym istnieje konieczność dokonania uzgodnienia z właściwym organem administracji geologicznej. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie określa, który z organów administracji geologicznej jest właściwy do dokonania tych uzgodnień w odniesieniu do udokumentowanych złóż kopalin i wód podziemnych. Zgodnie jednak z regulacją art. 161 ust.1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r.- Prawo geodezyjne i górnicze (Dz.U z 2017 poz. 2126 z późn. zm.; zwanej dalej: p.g.g.) organem administracji geologicznej pierwszej instancji jest marszałek województwa, z wyjątkiem spraw określonych w ust. 2-4.