Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2021 r., sygn. III OSK 1931/21

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2019 r. sygn. akt II SAB/Wa 93/19 w sprawie ze skargi W.L. na bezczynność Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] stycznia 2017 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 14 maja 2019 r. II SAB/Wa 93/19, po rozpoznaniu skargi W.L. na bezczynność Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w przedmiocie rozpoznania wniosku z [...] stycznia 2017 r.: 1. stwierdził, że organ dopuścił się bezczynności w rozpoznaniu wniosku W.L. (dalej skarżący) z [...] stycznia 2017 r., 2. stwierdził, że bezczynność organu miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, 3. oddalił skargę w pozostałym zakresie.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd podniósł, że zwłoka, jakiej w niniejszej sprawie dopuścił się Minister nie budzi wątpliwości, bowiem postępowanie zainicjowane wnioskiem skarżącego z [...] stycznia 2017 r. do dnia skierowania skargi na bezczynność ([...] stycznia 2019 r.) nie zostało zakończone wydaniem decyzji. Tym samym, postępowanie w sprawie trwało łącznie ponad 24 miesiące aż do wydania [...] stycznia 2019 r. decyzji w sprawie, co oznacza, że termin przewidziany w art. 35 § 1 K.p.a. nie został zachowany. Sąd wskazał ponadto, że odmówił przyznania skarżącemu sumy pieniężnej, bowiem stwierdzenie bezczynności z rażącym naruszeniem prawa nie jest powiązane z obowiązkiem wymierzenia grzywny, czy też przyznania od organu sumy pieniężnej. Ponadto Sąd zauważył, że trudności kadrowe organu oraz znacząca liczba wpływających wniosków nie stanowią okoliczności usprawiedliwiającej zaistniałej w sprawie bezczynności, niemniej jednak winny one rzutować na rozstrzygnięcie Sądu wydawane na podstawie 149 § 2 p.p.s.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00