Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2021 r., sygn. II GSK 1086/18

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1678/17 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 listopada 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 1678/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek.

Referując sprawę, Sąd I instancji stwierdził, że w dniu [...] lipca 2009 r. A. Sp. z o.o. wniosła sprzeciw wobec decyzji o udzieleniu patentu na wynalazek pt.: "Komora kriogeniczna oraz wielowarstwowa ściana komory kriogenicznej" nr [...], udzielonego na rzecz Z. Z., W. S. i Z. R., zarzucając brak poziomu wynalazczego oraz brak możliwości jego przemysłowego stosowania i wskazując jako podstawę prawną art. 10 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. z 1993 r. Nr 26 poz. 117 ze zm.). W toku postępowania wnoszący sprzeciw zrezygnował z zarzutu braku poziomu wynalazczego, podtrzymując jedynie zarzut braku możliwości przemysłowego stosowania.

Decyzją z dnia [...] września 2011 r. Urząd Patentowy RP oddalił sprzeciw, uznając za niezasadny zarzut, że sporny wynalazek nie nadaje się do stosowania. Zdaniem organu, analiza opisu rozpatrywanego wynalazku wskazuje, że na podstawie informacji w niej zawartej może powstać obiekt, który będzie spełniał funkcje wskazane przez uprawnionych lub funkcje zbliżone do wskazanych, a więc wymóg stosowalności został spełniony. Dokumentacja zawiera także dostateczną liczbę wskazówek, wystarczającą do odtworzenia opatentowanego przedmiotu. Spełnia zatem wymóg ujawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00