Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2021 r., sygn. II GSK 1535/18

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2018 r.; sygn. akt VI SA/Wa 1978/17 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia (...) lipca 2016 r. nr (...) w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek uczestnika postępowania G. (...). z siedzibą w S.F. (...) o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 13 marca 2018 r., sygn. VI SA/Wa 1978/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia (...) lipca 2016 r. nr Sp. (...)w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy.

Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

(...) października 2008 r. M. P. prowadząca P. z siedzibą w Ł. wniosła o unieważnienie prawa ochronnego udzielonego na słowny znak towarowy GAP o nr R. (...) udzielonego decyzją z (...) lutego 2006 r. na rzecz G. z siedzibą w S., (...) z pierwszeństwem od 22 czerwca 2001 r. przeznaczony do oznaczania towarów w klasach 18, 25.

Wnioskodawczyni twierdziła, że uprawniony nie wystąpił o udzielenie prawa ochronnego po to, by opatrywać znakiem towarowym produkowane przez siebie towary, ale zrobił to "na wszelki wypadek" przewidując, że w przyszłości będzie opatrywał zarejestrowanym znakiem produkowane przez siebie towary. Zdaniem wnioskodawczyni uprawniony blokuje swoimi działaniami innych przedsiębiorców, uniemożliwiając im w istocie uzyskanie rejestracji lub wprowadzenie oznakowanych nim towarów do obrotu. Tymczasem produkty opatrzone znakiem GAP są nieobecne na polskim rynku, brak jest w Polsce sklepów firmowych firmy G., zakupienie towarów jest możliwe jedynie przez internet za pośrednictwem serwisów aukcyjnych, zatem ewentualne pojawianie się na polskim rynku towarów uprawnionego nie jest konsekwencją jego inicjatywy a działań podmiotów z nim niezwiązanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00