Kwalifikacja sprzedanych posiłków jako dostawy towarów lub świadczenia usług gastronomicznych - Wyrok NSA z dnia 10 września 2021 r., sygn. I FSK 1451/18
Kwalifikacja sprzedanych posiłków jako dostawy towarów lub świadczenia usług gastronomicznych zależy od całokształtu okoliczności, w tym dostępności dla klienta usług wspomagających konsumpcję na miejscu, zgodnie z najnowszym orzecznictwem TSUE.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, , po rozpoznaniu w dniu 10 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych 1) Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, 2) T. [...] Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 grudnia 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 491/17 w sprawie ze skargi T. [...] Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2011 r. 1) oddala obie skargi kasacyjne, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 14 grudnia 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 491/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) i c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.), dalej "P.p.s.a.", uwzględnił skargę T. [...] sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej "organ" lub "organ odwoławczy") z 28 listopada 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2011 r. i uchylił zaskarżoną decyzję.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji nie zgodził się ze Spółką, że wydanie zaskarżonej decyzji pozostaje w sprzeczności z treścią wydanej uprzednio na jej wniosek interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2011 r., w której za prawidłowe uznano stanowisko Skarżącej odnośnie sposobu opodatkowania sprzedaży posiłków na rzecz klienta indywidualnego i na podstawie której to interpretacji Skarżąca skorygowała stosowaną wcześniej do tych czynności stawkę podatku 8% na 5%. Zdaniem Sądu słusznie podnosił organ, że opisany w interpretacji indywidualnej stan faktyczny, mając na uwadze cały proces świadczeń, których dokonuje Skarżąca w celu dostarczenia gotowego produktu do klienta, był nieprecyzyjny i niedostateczny, aby wspomniana interpretacja mogła mieć walor ochronny, o którym mowa w art. 14k § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.), dalej "O.p", w związku z czym w sprawie nie doszło do naruszenia ww. przepisu prawa.