Wyrok NSA z dnia 27 października 2020 r., sygn. II GSK 3422/17
Ubezpieczenia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz, Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.), Sędzia WSA (del.) Jacek Czaja, , po rozpoznaniu w dniu 27 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 341/17 w sprawie ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] listopada 2016 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. SA w W. na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 8 czerwca 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 341/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z [...] listopada 2016 r. w przedmiocie objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Warszawie wnioskiem z [...] sierpnia 2014 r. zwrócił się do Dyrektora Oddziału NFZ o wydanie decyzji w sprawie objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym T. H. z tytułu wykonywania umowy na rzecz A. S.A. w okresie od [...] października 2013 r. do [...] października 2013 r.
Decyzją z [...] grudnia 2014 r. Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 24 w związku z art. 109 ust. 5 i ust. 6 oraz na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e) ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.; dalej "ustawa o świadczeniach") oraz art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.; dalej "k.p.a."), stwierdził, że T. H. podlegała obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania zawartej z płatnikiem składek, co do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o umowie zlecenia w okresie od [...] października 2013 r. do [...] października 2013 r. Decyzją z dnia [...] listopada 2016 r. Prezes NFZ utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji wskazując, że we wskazanym okresie ubezpieczona zawarła z płatnikiem umowę nazwaną przez strony "umową o dzieło", której przedmiotem było sporządzenie ankiet telefonicznych. Prezes NFZ podkreślił, że zainteresowana wskazała, iż jej praca ankietera telefonicznego polegała na wykonaniu ankiet zgodnie z instrukcją zawartą w konkretnym badaniu. Należało pozyskać odpowiedniego respondenta, który spełniałby formalne wymagania, aby tę ankietę przeprowadzić. Praca zainteresowanej była nadzorowana przez supervisora, który sprawdzał, czy prawidłowo zaznaczał wszystkietzw. odpowiedzi uzyskane od rozmówcy. Wobec tego prawidłowo przyjął organ I instancji, że czynności wykonywane przez zainteresowaną nie miały charakteru czynności przynoszących konkretny materialny rezultat, były one w istocie realizowane w ramach umowy starannego działania, mającej charakter zlecenia.