Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. II GSK 363/20

Prawo miejscowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Gminy Miasta Tarnowa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 grudnia 2018 r. sygn. akt III SA/Kr 904/18 w sprawie ze skargi Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Tarnowie na uchwałę Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 21 września 2017 r. nr XLIII419/2017 w przedmiocie zasad i trybu przyznawania stypendiów sportowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 18 grudnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej: WSA w Krakowie lub Sąd I instancji uwzględnił skargę Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Tarnowie (dalej: skarżący) na uchwałę Rady Miejskiej w Tarnowie (dalej: Rada) z 21 września 2017 r. w przedmiocie zasad i trybu przyznawania i pozbawiania stypendiów sportowych i stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

W dniu 21 września 2017 r. Rada Miejska w Tarnowie podjęła uchwałę nr XLIII/419/2017 w sprawie szczegółowych zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień za osiągnięte wyniki sportowe, a także warunków i trybu przyznawania wyróżnień i nagród pieniężnych za osiągnięcia w działalności sportowej oraz rodzajów tych wyróżnień i wysokości nagród pieniężnych. W podstawie prawnej uchwały wskazano art. 31 oraz art. 35 ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1263 ze zm.).

WSA w Krakowie, po rozpoznaniu skargi Prokuratora, stwierdził nieważność powyższej uchwały. Sąd I instancji powołując się na art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o sporcie zgodził się ze skarżącym, że wprowadzone kryteria w postaci wymogu bycia zrzeszonym w klubie sportowym lub stowarzyszeniu sportowym działającym na terenie Gminy Miasta Tarnowa oraz osób niezrzeszonych zamieszkujących i trenujących na terenie Gminy Miasta Tarnowa, posiadających licencję zawodnika, którzy zajęli od 1 do 6 miejsca na igrzyskach olimpijskich w sporcie mającym znaczenie dla gminy oraz trenerów takich zawodników są pozaustawowymi, dodatkowymi wymogami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00