Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 3862/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Kuba, Sędzia NSA Joanna Zabłocka (spr.), Sędzia WSA (del.) Sylwester Miziołek, Protokolant Agnieszka Kulesza, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B.-B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 lipca 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 387/17 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w B.-B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia 16 stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. Sp. z o.o. w B.-B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 7 lipca 2017 r. sygn. akt III SA/Kr 387/17 oddalił skargę A. Spółki z o.o. z siedzibą w B.-B. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z 16 stycznia 2017 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm.; dalej: u.g.h.) w salonie gier lokalu "J." w S. ul. M. W wyniku kontroli stwierdzono eksploatowanie we wskazanym lokalu 2 urządzeń do gier. Automaty były włączone i udostępnione klientom. Funkcjonariusze przeprowadzili eksperyment, w wyniku którego ustalili, że gry na wspomnianym urządzeniu wyczerpywały znamiona definicji gry na automacie, zawartej w art. 2 ust. 3 u.g.h. Ponadto do akt sprawy dołączono opinię z dnia 2 czerwca 2016 r. sporządzoną przez biegłego sądowego Remigiusza Rydza w postępowaniu karno-skarbowym.