Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2020 r., sygn. I FSK 1848/17
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Zbigniew Łoboda (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Po 930/16 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Po 930/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi S. sp. z o.o. w B., na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., w skrócie - "p.p.s.a."), uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że występując o wydanie interpretacji indywidualnej, spółka S. przedstawiła we wniosku między innymi, że jest podatnikiem VAT czynnym, zarejestrowanym na terenie Polski i Niemiec oraz zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wspólnotowych. W dniu 1 października 2015 r. wnioskodawca zawarł ze swoim kontrahentem, spółką z o.o. z siedzibą w Polsce (dalej - "kontrahent") umowę dotyczącą usług logistycznych. Na mocy tej umowy kontrahent wynajął na rzecz wnioskodawcy wydzieloną i odpowiednio oznaczoną część swojego magazynu, zaś wynagrodzenie kontrahenta z tego tytułu stanowi składnik należności za usługi logistyczne. Owe usługi logistyczne obejmują: wyodrębnienie powierzchni magazynowej i czytelne jej oznaczenie, wyznaczenie pracownika i jego zastępcy, odpowiedzialnych za prawidłowe przechowywanie produktów, przekazywanie wnioskodawcy raportów dotyczących rozliczeń produktów pobranych przez kontrahenta z powierzchni magazynowej, prowadzenie działań inwentaryzacyjnych produktów znajdujących się w powierzchni magazynowej. Kontrahent zobowiązany jest również do zawarcia umowy ubezpieczenia obejmującej ryzyko utraty i uszkodzenia produktów przechowywanych w powierzchni magazynowej. Z tytułu świadczenia usług logistycznych, a w tym wynajmu powierzchni magazynowej, wnioskodawca jest zobowiązany do uiszczenia na rzecz kontrahenta wynagrodzenia ryczałtowego, płatnego w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez wnioskodawcę prawidłowo wystawionej faktury VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right