Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. II FSK 2566/19
Podatek dochodowy od osób prawnych; Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 242/19 w sprawie ze skargi P. [...] S.K.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 stycznia 2019 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.468.2018.1.NL w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P. [...] S.K.A. z siedzibą w W. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.Wyrokiem z 28 czerwca 2019 r., w sprawie I SA/Wr 242/19 , Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) z 4 stycznia 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, wydaną na wniosek P. S.A. [...] z siedzibą w W. (dalej: spółka, skarżąca) oraz zasądził na rzecz spółki koszty postępowania sądowego. Tekst wyroku z uzasadnieniem (oraz inne powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl).
2.Spółka wystąpiła o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej art. 15e ust. 1 i ust. 11 pkt 1 i ust. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2343 ze zm.; dalej: u.p.d.o.p.). Przedstawiając stan faktyczny/zdarzenie przyszłe podała, że wchodzi w skład grupy kapitałowej (dalej: Grupa) i prowadzi działalność inwestycyjną o charakterze deweloperskim (budowa lokali mieszkalnych i użytkowych). Nabywa usługi wsparcia dotyczące poszczególnych projektów deweloperskich od innego podmiotu tej Grupy, specjalizującego się w kompleksowej obsłudze spółek z Grupy prowadzących inwestycje deweloperskie. Skarżąca szczegółowo opisała czynności zlecane na podmiotowi powiązanemu na podstawie umowy dotyczącej odrębnie każdej inwestycji. Opis uzupełniła przyjętym przez siebie grupowaniem i symbolem PKWiU. Czynności te dotyczyły (częściowo) także kosztów poniesionych już po zakończeniu realizacji inwestycji objętej umową. Podkreślała, że usługi wsparcia nie obejmują zarządzania strategicznego, które należy do skarżącej. Wynagrodzenie należne wykonawcy jest kalkulowane na podstawie podziału zysków osiąganych w związku z realizacją inwestycji. Umowa przewiduje wypłatę miesięcznego "wynagrodzenia zryczałtowanego" w stałej wysokości w trakcie trwania inwestycji. Po jej zakończeniu ustalane i wypłacane jest wynagrodzenie całkowite, które pomniejsza się o wartość wypłat miesięcznych. Podział zysku następuje umownie z uwzględnieniem planowanego zaangażowania stron w realizację danej inwestycji deweloperskiej. Ostateczne rozliczenie następuje na koniec miesiąca, w którym dochodzi do zbycia ostatnich produktów powstałych w ramach danej inwestycji. Dla celów bilansowych i podatkowych opisane wydatki (wynagrodzenie), do czasu zakończenia projektu deweloperskiego bądź jego etapu, są aktywowane i zaliczane do kosztów wytworzenia produktów (koszty inwestycji deweloperskiej bądź jej etapu).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right