Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. II FSK 187/18
Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA del. Dominik Gajewski, Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 września 2017 r. sygn. akt I SA/Gl 308/17 w sprawie ze skargi K. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 listopada 2016 r., nr 1061-IPTPB1.4511.724.2016.2.AP w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz K. M. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 18 września 2017 r., sygn. akt I SA/Gl 308/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi K. M. (dalej: "skarżący", "wnioskodawca") uchylił zaskarżoną na interpretację Ministra Rozwoju i Finansów z 16 listopada 2017 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, wspólnikiem w spółce osobowej - spółce komandytowej (komandytariusz). Prowadzi działalność handlową w placówkach handlowych pod marką jednej z sieci franczyzowych. Jego strategia rozwoju zakłada wzrost obrotów m.in. poprzez poszerzenie obszaru działania. Otwarcie nowych placówek wymagało zawarcia umów, i tak 18 lutego 2015 r. zawarta została umowa najmu lokalu o pow. 750 m2, znajdującego się na parterze pawilonu handlowego na okres 10 lat, z możliwością przedłużenia umowy na tych samych warunkach. Kwota czynszu ustalona została w wysokości 25.000 zł netto miesięcznie. W dniu 30 marca 2015 r. podpisano aneks do umowy zezwalający najemcy na podnajem części lokalu na świadczenia usług lotto i usług finansowych, w tym uruchomienie punktu płatności rachunków oraz zainstalowanie bankomatu. W dniu 18 kwietnia 2016 r. strony umowy zawarły porozumienie, na mocy którego najemca uzyskiwał prawo do wcześniejszego rozwiązania umowy najmu pod warunkiem zapłaty na rzecz wynajmującego wynagrodzenia w kwocie 600.000 zł netto z terminem płatności w dniu wystawienia faktury. Zawarcie porozumienia było konsekwencją przyjętej metody zarządzania ryzykiem poprzez uzyskanie możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy w przypadku, gdy przychody osiągnięte w nowym punkcie handlowym odbiegałyby w istotny sposób od przyjętej strategii rozwoju. Wnioskodawca jest wspólnikiem s.k. funkcjonującej od 22 grudnia 2014 r., prowadzi pełne księgi handlowe i jest podatnikiem liniowego podatku dochodowego od osób fizycznych. Porozumienie zawarte 18 kwietnia 2016 r. nie zawierało informacji o odszkodowaniu czy karze.