Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2020 r., sygn. I FSK 1762/17

Gmina, wykonująca odpłatnie, w ramach zadań własnych o charakterze obowiązkowym, czynności organizowania i świadczenia usług opiekuńczych przez ponadgminne domy opieki społecznej, działa jako organ władzy publicznej w rozumieniu art. 15 ust. 6 u.p.t.u., nie będąc zatem w tym zakresie podatnikiem podatku od towarów i usług.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 18 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Bd 332/17 w sprawie ze skargi Gminy M. G. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Gminy M. G. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 18 lipca 2017 r. sygn. akt I SA/Bd 332/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy ("WSA") uchylił skierowaną do Skarżącej - Gminy Miasta G. ("Gmina"), interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 24 listopada 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Sąd pierwszej instancji - odmiennie niż Minister Rozwoju i Finansów w zaskarżonej interpretacji - uznał, że opłaty pobierane z tytułu wykonywania świadczenia kompleksowego pomocy społecznej, w skład którego wchodzi w szczególności zapewnienie wyżywienia i noclegu osobom uprawnionym na podstawie decyzji administracyjnej do pobytu w domu opieki społecznej, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Gmina, jako miasto na prawach powiatu, jest organem władzy publicznej w rozumieniu art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) - dalej "u.p.t.u.". Wykonując opisane we wniosku czynności (zapewnienie mieszkańcom domu pomocy społecznej kompleksowej całodobowej opieki oraz zaspokajanie niezbędnych potrzeb bytowych), Gmina realizuje ustawowe zadania w zakresie pomocy społecznej, będąc - jako organ władzy publicznej - poddana reżimowi publicznoprawnemu. Oznacza to, zdaniem WSA, że świadcząc usługi pomocy społecznej w ramach domu pomocy społecznej Gmina nie działa jako rynkowy, konkurencyjny podmiot gospodarczy. Opłaty pobierane przez nią w związku z realizacją zadań własnych mają charakter opłat publicznoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00