Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2019 r., sygn. I OSK 2494/17

Policja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Sławomir Pauter Protokolant straszy inspektor sądowy Kamil Wertyński po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 czerwca 2017 r. sygn. akt II SA/Lu 298/17 w sprawie ze skargi A. S. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary nagany 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 13 czerwca 2017 r., sygn. II SA/Lu 298/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. S. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie z [...] stycznia 2017 r., nr 3, którym utrzymano w mocy orzeczenie Komendanta Powiatowego Policji w T. z [...] grudnia 2016 r. uznające skarżącego winnym zarzucanego mu deliktu dyscyplinarnego i wymierzające mu karę nagany.

Skarżący, zatrudniony jako asystent Zespołu Dochodzeniowo - Śledczego Wydziału Kryminalnego został obwiniony o to, że przebywając na zwolnieniu lekarskim w okresie od 20 lipca 2016 r. do 31 lipca 2016 r. (i będąc z tego tytułu zwolnionym z zajęć służbowych) uczestniczył w dniu 20 lipca 2016 r. w imprezie z okazji Święta Policji w lokalu "A." w miejscowości K., czym postąpił niezgodnie z celem zwolnienia lekarskiego, tj. popełnił przewinienie dyscyplinarne polegające na nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej policjanta określonej w art. 132 ust. 1 ustawy o Policji w związku z § 2 "Zasad etyki zawodowej policjanta".

Ustalono, że funkcjonariusz przedstawił zaświadczenie lekarskie po uzyskaniu informacji, że nie będzie mu udzielony urlop w zawnioskowanym wymiarze 10 dni od dnia 20 lipca 2016 r. W okresie zwolnienia lekarskiego funkcjonariusz miał pełnić dyżury (w dniach 24, 27 i 29 lipca 2016 r.). Z powodu nieobecności skarżącego konieczna stało się zmiana w grafiku służb, dyżury te musieli pełnić inni funkcjonariusze Policji. Zaświadczenie lekarskie zwalniało skarżącego ze służby z powodu choroby i stwierdzało, że chory może poruszać się poza domem, ale nie oznaczało, że funkcjonariusz może chodzić na imprezy towarzyskie. Oceniono, że udział funkcjonariusza w spotkaniu z okazji Święta Policji świadczy o wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem. Zachowanie funkcjonariusza wskazywało, że świadomie i niezgodnie z zasadami etyki zawodowej wykorzystał zwolnienie od służby. Jest to postępowanie nieetyczne wobec przełożonych, innych policjantów oraz pracowników Komendy Powiatowej Policji w T. Przewinienie dyscyplinarne popełniono umyślnie w zamiarze bezpośrednim. Wina funkcjonariusza nie budzi wątpliwości. Uwzględniono dyrektywy dotyczące wymiaru kary określone w art. 134h ust. 1 ustawy o Policji. Kara nagany to najłagodniejsza z kar wymienionych w katalogu kar dyscyplinarnych i oznacza wytknięcie ukaranemu niewłaściwego postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00