Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2019 r., sygn. II OSK 3316/19

Budowlane prawo

 

Dnia 15 listopada 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 2 kwietnia 2019 r. sygn. akt II SA/Kr 282/19 oddalającego sprzeciw T. M. od decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] lutego 2019 r. Nr [...] znak: [...] w przedmiocie stanu technicznego budynku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W piśmie adresowanym do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Suchej Beskidzkiej z dnia 12 grudnia 2016 r. T. M. i M. M. poinformowałi, że "na sąsiedniej działce ewidencyjnej o nr [...] położonej w J., m.in. w dniach 28 i 29 października 2016 r., bez zachowania trybu pozwolenia na budowę, wykonane zostały prace budowlane, które spowodowały liczne uszkodzenia naszego budynku, a skutki tych prac zagrażają jego konstrukcji".

W dniu 13 stycznia 2017 r. PINB w Suchej Beskidzkiej przeprowadził kontrolę utwardzenia terenu wykonanego na działce nr ewid. [...] w J.

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego PINB w Suchej Beskidzkiej zawiadomieniem Nr [...] z 17 stycznia 2017 r. znak: [...] uznał za bezzasadną skargę T. M. i M. M. z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie prowadzonych robót budowlanych na działce nr ew. [...] w J. bez zachowania trybu pozwolenia na budowę. Organ uznał, że roboty budowlane polegające na utwardzeniu terenu na działce [...] nie wymagały pozwolenia na budowę a zgłoszenie tych robót zostało dokonane w dniu 12 sierpnia 2014 r. Jednocześnie organ uznał za zasadne zbadać oddziaływanie prowadzonych robót budowlanych na działce [...] w J. na zbudynek zlokalizowany na działce sąsiedniej nr ew. [...] i prowadzić postępowanie w tej sprawie z urzędu.

W ramach tego postępowania organ I instancji przeprowadził w dniu 3 lutego 2017 r. czynności kontrolne dotyczące oceny stanu technicznego budynku mieszkalno-handlowego w J. przy ul. R. [...] na działce [...]. Stwierdzono pęknięcia ścian zewnętrznych, zagłębienie przy fundamencie od strony chodnika przy ścianie budyku, brak spoin przy płytkach podłogowych oraz pęknięcia płytek podłogowych w pomieszczeniu handlowym, zacieki przy ścianie zewnętrznej w piwnicy, pęknięcia ściany w kuchni na pierwszym piętrze oraz pęknięcia płytek na podłodze, pęknięcia na ścianie wewnętrznej oddzielającej kuchnię od pokoju. Pęknięcia były nieznaczne szerokości 1 mm. Ponadto stwierdzono pęknięcie pod balkonem nad wejściem do sklepu od strony ul. Rynek. Według oświadczenia właściciela budynku uszkodzenia miały powstać na skutek robót budowlanych na działce sąsiedniej tj. utwardzenia gruntu za pomocą walca wibracyjnego. Nie przedłożono wówczas dokumentów z okresowej kontroli stanu technicznego budynku. Następnie w toku postępowania (23 lutego 2017 r.) przedłożone zostały dokumenty dotyczące stanu utrzymania budynku zlokalizowanego na działce nr ew. [...] w J. R. [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00