Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. II OSK 3322/17

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak /spr./ sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski Protokolant asystent sędziego T. B. G. po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lipca 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 2137/16 w sprawie ze skargi M. N. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2016 r., nr ... w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 lipca 2017 r., sygn. akt VII SA/Wa 2137/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. N. na postanowienie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2016 r. znak ... w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia.

Dokonując oceny zaskarżonego rozstrzygnięcia, Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że przedmiotem kontroli była prawidłowość rozstrzygnięcia Ministra Zdrowia o utrzymaniu w mocy postanowienia Wojewody K. w zakresie nałożenia przez ten organ na skarżącą grzywny - w celu przymuszenia do wykonania obowiązku oznaczonego w tytule wykonawczym Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w I. z 21 lutego 2014 r. Nr ..., a także wezwania skarżącej do wykonania obowiązku określonego w ww. tytule wykonawczym w postaci stawienia się w oznaczonym zakładzie opieki zdrowotnej celem ustalenia toku i dokonania obowiązkowych szczepień ochronnych dziecka skarżącej, wskazanych w tytule wykonawczym, jak również ustalenia opłaty za wydanie postanowienia.

Sąd wywiódł, że wykonanie szczepienia ochronnego małoletniego dziecka, do którego tak skarżąca, jako matka, jak i ojciec małoletniej byli wzywani w doręczonym im upomnieniu PPIS w I. z dnia 10 lutego 2014 r., nastąpić może wyłącznie po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego (art. 17 ust. 2 ustawy o zapobieganiu). Tym niemniej, to na rodzicach małoletniej spoczywa obowiązek zgłoszenia się z dzieckiem do lekarza sprawującego nad nim opiekę profilaktyczną w celu przeprowadzenia badań kwalifikacyjnych w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego - gdyż brak działania rodziców w tym zakresie uniemożliwia wykonanie obowiązku ustawowego, wynikającego wprost z art. 5 ust. 1 pkt. 2 lit. b ustawy o zapobieganiu w zw. z art. 5 ust. 2 tejże ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00