Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2019 r., sygn. II OSK 1341/17

Broń i materiały wybuchowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 marca 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 1753/16 w sprawie ze skargi St. C. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia dopuszczenia do posiadania broni 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Wa 1753/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej jako: WSA) w Warszawie w sprawie ze skargi S. C. na decyzję Komendanta Głównego Policji (KGP) z dnia [...] sierpnia 2016 r., nr [...], w przedmiocie cofnięcia dopuszczenia do posiadania broni, w pkt 1. uchylił zaskarżoną decyzję, w pkt 2. zasądził zwrot kosztów postępowania. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika to z ustaleń sądu wojewódzkiego, Komendant Stołeczny Policji (KSP) wszczął z urzędu w dniu 16 listopada 2015 r. postępowanie w sprawie cofnięcia S. C. dopuszczenia do posiadania broni w związku z uzyskaniem informacji uzasadniających podejrzenie, że należy on do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r., poz. 576 ze zm., Ubia). Organ z urzędu uzyskał bowiem negatywne orzeczenie lekarskie nr [...] wydane przez lekarza z [...] w [...] - dr n. med. B. T., w którym stwierdzono u strony brak zdolności psychofizycznej do wykonywania zadań pracownika ochrony.

Mając powyższe na uwadze organ I instancji wezwał S. C. na podstawie art. 15 ust. 5 Ubia, do niezwłocznego poddania się badaniom - lekarskiemu i psychologicznemu - oraz przedłożenia uzyskanych orzeczeń potwierdzających, że może być dopuszczony do posiadania broni, wskazując jednocześnie, że nieprzedłożenie ich w terminie 14 dni od otrzymania pisma będzie skutkowało wydaniem decyzji cofającej mu to uprawnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00