Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2019 r., sygn. II GSK 1660/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2017 r. sygn. akt VIII SA/Wa 502/16 w sprawie ze skargi G.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od G.K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 8 lutego 2017 r., sygn. akt VIII SA/Wa 502/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z [...] kwietnia 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W wyniku kontroli przeprowadzonej [...] lipca 2015 r. w [...] w [...] ujawniono włączony do sieci i gotowy do eksploatacji automat do gier. Ustalono, że automat należy do A. Sp. z o.o. w W. (dalej "dzierżawca"). Automat został wstawiony do lokalu zajmowanego przez G.K. (dalej "skarżąca") na podstawie umowy dzierżawy części powierzchni użytkowej.
Decyzją z [...] grudnia 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu nałożył na skarżącą karę pieniężną za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry w wysokości 12.000 zł.
Organ stwierdził, że skarżąca wyraziła zgodę na prowadzenie przez dzierżawcę (najemcę) działalności gospodarczej polegającej na eksploatacji urządzenia do gier hazardowych i czerpała z tej działalności korzyści finansowe (czynsz dzierżawny w wysokości 600 zł miesięcznie). Organ uznał zatem, że skarżąca jest osobą urządzającą gry hazardowe na automatach poza kasynem gry jako osoba posiadająca umowę o wspólnym przedsięwzięciu, z której wynika, iż obie strony osiągają dochody przy wspólnej eksploatacji automatu.