Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. II GSK 1042/17
Uprawnienia do wykonywania zawodu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 2763/15 w sprawie ze skargi M. I. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania uprawnień budowlanych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. I. na rzecz Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 29 listopada 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 2763/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M.I. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej z [...] lipca 2015 r. w przedmiocie uprawnień budowlanych.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W dniu [...] grudnia 2010 r. został przeprowadzony przez Komisję Egzaminacyjną powołaną przez Okręgową Komisję egzamin na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń, do którego przystąpiła także M.I.. Z egzaminu sporządzono protokół o nr [...]. Skarżąca wylosowała zestaw nr 48, w którym znajdowały się następujące pytania:
pyt. 1 - Proszę omówić i zilustrować szkicami problemy związane z miejscem gromadzenia odpadów stałych;
pyt. 2 - Proszę rozwiązać, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych (również niewidomych, niedowidzących i głuchoniemych), holl dworca kolejowego z kasami, ilustrując wypowiedź szkicami rysunkowymi;
pyt. 3 - Proszę określić zakres usług projektowych, jak i wymienić niezbędne dokumenty, będące podstawą do wykonania projektu budowlanego rejonowej przychodni zdrowia o powierzchni użytkowej 1500 m², zlokalizowanego na obszarze nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;