Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. I FSK 1363/17
Podanie adresu wirtualnego biura w zgłoszeniu rejestracyjnym nie daje możliwości zarejestrowania podatnika dla celów VAT.
Gazeta Prawna nr 220/2019
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Bożena Dziełak, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 kwietnia 2017 r. sygn. akt I SA/Kr 103/17 w sprawie ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 15 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zarejestrowania spółki jako podatnika podatku od towarów i usług oraz podatnika VAT-UE 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G. sp. z o.o. z siedzibą w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 27 kwietnia 2017 r. w sprawie I SA/Kr 103/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę G. Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 15 grudnia 2016 r. w przedmiocie odmowy zarejestrowania spółki jako podatnika podatku od towarów i usług oraz podatnika VAT-UE.
1.2. Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie co do tego, że nierzetelność danych, dotyczących siedziby skarżącej Spółki (w ocenie organu pod adresem wskazanym przez Spółkę znajdowało się jedynie wirtualne biuro, brak było możliwości prowadzenia tam rzeczywistej działalności związanej z funkcjonowaniem tej Spółki), zamieszczonych w zgłoszeniu rejestracyjnym złożonym na podstawie art. 96 i art. 97 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm., dalej: "u.p.t.u."), w powiązaniu z wątpliwościami odnośnie do rzetelności danych w zakresie planowanych przez Skarżącą przedsięwzięć gospodarczych i faktem, że osoby będące jej udziałowcami i członkami zarządu w przeszłości były związane z podmiotami, które nie wywiązywały się prawidłowo z ciążących na nich obowiązkach podatkowych, zostały prawidłowo ocenione jako przesłanki do odmowy zarejestrowania Skarżącej jako podatnika VAT i VAT-UE.